Past Grand Matrons and Past Grand Patrons

Past Grand Matrons of Vermont

Past Grand Patrons of Vermont

1873

* Mrs. Lizzie D. Rose    

Esther, No. 4, Springfield

1873

* Will F. Lewis 

Electa, No. 6, Brandon

1874

* Mrs. Lizzie D. Rose    

Esther, No. 4, Springfield

1874

* Will F. Lewis 

Electa, No. 6, Brandon

1875

* Mrs. Mary Scranton

Mt. Anthony, No. 1, Bennington

1875

* A. L. Robinson 

Esther, No. 4, Springfield

1876

* Mrs. Mary Scranton

Mt. Anthony, No. 1, Bennington

1876

* A. L. Robinson 

Esther, No. 4, Springfield

1877

 * Mrs. Mary C. Deming

Golden Rule, No. 3, Putney

1877

* E. J. Whitcomb 

Evening Star, No. 5, Ludlow

1878

 * Mrs. Mary C. Deming

Golden Rule, No. 3, Putney

1878

* William W. Culver  

Rising Sun, No. 12, South Royalton

1879

* Mrs. Eliza G. Cole

Waverly, No. 10, Wallingford

1879

* William W. Culver  

Rising Sun, No. 12, South Royalton

1880

* Mrs. Eliza G. Cole

Waverly, No. 10, Wallingford

1880

* Henry L. Stillson 

Mt. Anthony, No. 1, Bennington

1881

* Mrs. E. G. Whitcomb 

Evening Star, No. 5, Ludlow

1881

* Henry L. Stillson 

Mt. Anthony, No. 1, Bennington

1882

* Mrs. Susa S. Bass

Beulah, No. 15, Randolph

1882

* Henry L. Stillson 

Mt. Anthony, No. 1, Bennington

1883 

* Mrs. Susa S. Bass

Beulah, No. 15, Randolph

1883

* E. J. McWain

Beulah, No. 15, Randolph

1884

* Mrs. Flora A. Haviland

Diamond, No.14, Danville

1884

* E. J. McWain

Beulah, No. 15, Randolph

1885

* Mrs. Susa S. Bass 

Beulah, No.15, Randolph

1885

* Foster N. Harris 

Crystal, No. 9, Wolcott

1886

* Mrs. Flora A. Haviland 

Diamond, No.14, Danville

1886

* William G. McClintock 

Coral, No. 16, Morrisville

1887

* Mrs. Flora A. Haviland 

Diamond, No.14, Danville

1887

* William G. McClintock 

Coral, No. 16, Morrisville

1888

* Mrs. Theresa Loring

Mt. Anthony, No. 1, Bennington

1888

* David K. Simonds  

Adoniram, No. 22, Manchester Center

1889

* Mrs. Sarah J. Fairman 

Ascutney, No. 2, Windsor

1889

* James E. Curran 

Rob Morris, No. 24, Montpelier

1890

* Mrs. Sarah J. Fairman 

Ascutney, No. 2, Windsor

1890

* James E. Curran 

Rob Morris, No. 24, Montpelier

1891

* Mrs. Janet P. Blackmer

Adoniram, No. 22, Manchester

1891

* James E. Curran 

Rob Morris, No. 24, Montpelier

1892

* Mrs. Janet P. Blackmer

Adoniram, No. 22, Manchester

1892

* Joseph T. Gleason 

Esther, No. 20, Lyndonville

1893

* Mrs. Minnie A. Parsons

NorthStar, No. 25, Island Pond

1893

* Joseph T. Gleason 

Esther, No. 20, Lyndonville

1894

* Mrs. Minnie A. Parsons

NorthStar, No. 25, Island Pond

1894

* George W. Wing

Rob Morris, No. 24, Montpelier

1895

* Mrs. Eugenia M. Pettee

Bingham, No. 30, Brattleboro

1895

* George W. Wing

Rob Morris, No. 24, Montpelier

1896

* Mrs. Eugenia M. Pettee

Bingham, No. 30, Brattleboro

1896

* Frederick W. Baldwin 

Orient, No. 13, Barton

1897

* Mrs. Ida L. Wing

Rob Morris, No. 24, Montpelier

1897

* Frederick W. Baldwin 

Orient, No. 13, Barton

1898

* Mrs. Mary L. Paine

Ascutney, No. 2, Windsor

1898

* Henry McLoud 

Riverside, No. 32, Hardwick

1899

* Mrs. Olive J. Stowell

Golden Rule, No. 3, Putney

1899

* Henry McLoud 

Riverside, No. 32, Hardwick

1900

* Mrs. Elma M. Miller

Lakeside, No. 27, Newport

1900

* James S. Weeks 

Mystic Star, No. 29, St. Johnsbury

1901

* Mrs. Luella D. Clement 

Iona, No. 31, Bradford

1901

* James S. Weeks 

Mystic Star, No. 29, St. Johnsbury

1902

* Mrs. Helen C. Cole 

Tucker, No. 38, North Bennington 

1902

* Edward J. Parsons 

North Star, No. 25, Island Pond

1903

* Mrs. Hattie S. Taylor

Bingham, No. 30, Brattleboro

1903

* George F. Root 

Lakeside, No. 27, Newport

1904

* Mrs. Alida M. Dunham

Ruth, No. 33, Barre

1904

* J. H. Mears  

Martha Washington, No. 44, Enosburg Falls

1905

* Mrs. Rosalia M. Griswold 

Ramona, No. 4, Springfield

1905

* Frederick G. Pettee  

Bingham, No. 30, Brattleboro 

1906

* Mrs. Lillian C. Chase

Mansfield, No. 45, Jeffersonville

1906

* Carl R. Storrs 

Lakeside, No. 27, Newport

1907

* Mrs. Jessie L. Bigwood

Frances E. Stevens, No. 54, Winooski

1907

* George H. Gorham 

Alpha, No. 53, Bellow Falls

1908

* Mrs. Nellie A. Leland

Ramona, No. 4, Springfield

1908

* Frederick R. Stoddard

Champlain, No. 55, Charlotte

1909

* Mrs. Christina Borland

Mystic Star, No. 29, St. Johnsbury

1909

* Frederick R. Stoddard

Champlain, No. 55, Charlotte

1910

* Mrs. Helen K. Stillson

Mt. Anthony, No. 1, Bennington

1910

* Arthur G. Spalding 

Keystone, No. 5, Ludlow

1911

* Mrs. Ella W. Weeks

Mystic Star, No. 29, St. Johnsbury

1911

* George F. Leland 

Ramona, No. 4, Springfield

1912

* Mrs. Minnie M. Coy

Ascutney, No. 2, Windsor

1912

* George F. Leland 

Ramona, No. 4, Springfield

1913

* Mrs. Gertrude F. Buell

Unity, No. 49, South Strafford

1913

* Enos H. Sherwin 

Johnson, No. 65, Johnson

1914

* Mrs. Abbie D. Stone 

Ruth, No. 33, Barre

1914

* Arthur M. Lang 

Mystic Star, No. 29, St. Johnsbury

1915

* Mrs. Laura B. Cole 

Mt. Anthony, No. 1, Bennington

1915

* Charles S. Howard 

Alpha, No. 53, Bellows Falls

1916

* Mrs. Florence K. Pierce 

Orient, No. 13, Barton

1916

* Edward H. Prouty 

Rob Morris, No. 24, Montpelier

1917

* Mrs. Martha A. Stoddard 

Champlain, No. 55, Charlotte

1917

* Frank R. Nichols 

Mizpah, No. 40, Chester

1918

* Mrs. Anna A. Evans 

Temple, No. 75, Burlington

1918

* Frederick W. Wallace 

Martha Washington  

No. 44, Enosburg Falls

1919

* Mrs. Phyllis M. Burditt 

Ramona, No. 2, Springfield

1919

* Francis W. Cutting 

Orient, No. 13, Barton

1920

* Mrs. Addie F. Allen,

Chittenden, No. 59, Milton

1920

* Harry D. McCrillis  

Green Mountain, No. 35, Cabot 

1921

* Mrs. Josie H. Fay 

Friendship, No. 62, Richmond

1921

* Dr. John H. Miller 

Waverly, No. 10, Wallingford

1922

* Mrs. Nellie M. Smythe 

Mystic Star, No. 29, St. Johnsbury

1922

* Arthur C. Tilden 

Ruth, No. 33, Barre

1923

* Mrs. Nellie M. Gates 

Phyllis, No. 56, Rutland

1923

* Cyrus S. Estes 

Mt. Anthony, No. 1, Bennington

1924

* Mrs. Clara E. Groom 

Welden, No. 79, St. Albans

1924

* Elwin N. Burditt     

Ramona, No. 4, Springfield 

1925

* Mrs. Anna E. MacBride 

Frances E. Stevens, No. 54, Winooski

1925

* Dr. Harley W. Holden 

Beulah, No. 15, Randolph

1926

* Mrs. Minnie J. Ruggles 

Evening Star, No. 28, West Burke

1926

* Dr. George O. Mitchell 

Welden, No. 79, St. Albans 

1927

* Mrs. Viola Bissell 

Phyllis, No. 56, Rutland

1927

* Charles A. Tuttle, 

Alpha, No. 53, Bellows Falls

1928

* Mrs. Mary S. Mackay 

Ruth, No. 33, Barre

1928

* Harry B. Johnson 

North Star, No. 25, Island Pond

1929

* Mrs. Jessie J. Miller 

Waverly, No. 10, Wallingford

1929

* Lloyd P. Wilkins       

Phyllis, No. 56, Rutland 

1930

* Mrs. Elsie I. Carrick 

Riverside, No. 32, Hardwick

1930

* Charles E. Scribner 

Mary C. Burdick, No. 6, Jericho 

1931

* Mrs. Clara B. Norton 

Temple, No. 75, Burlington

1931

* Leon W. Webster 

Beulah, No. 15, Randolph

1932

* Mrs. Flora E. Lyons 

Mt. Anthony, No. 1, Bennington

1932

* Dr. Richard J. Fitzgerald 

Rob Morris, No. 24, Montpelier

1933

* Mrs. Edna M. Johnson 

North Star, No. 25, Island Pond

1933

* Winnfield W. Stiles 

Columbia, No. 76, Alburg

1934

* Mrs. Edna C. Billings 

Coral, No. 16, Morrisville

1934

* James C. Ford 

Lakeside, No. 27, Newport

1935

* Mrs. Winnifred M. Whitcomb 

Alpha, No. 53, Bellows Falls

1935

* Warren C. Morse 

Wenona, No. 43, White River Junction

1936

* Miss Eva G. Smith 

Ruth, No. 33, Barre

1936

* Myron G. Eastman 

Esther, No. 20, Lyndonville

1937

* Mrs. Lena B. Ingham 

Welden, No. 79, St. Albans

1937

* Karl O. Estes 

Mt. Anthony, No. 1, Bennington

1938

* Mrs. Mary E. Davis 

Wenona, No. 43, White River Junction

1938

* Richard A. Levasseur 

Mystic Star, No. 29, St. Johnsbury

1939

* Mrs. Lula S. Small 

Temple, No. 75, Burlington

1939

* O. Fay Allen 

Lady Washington, No. 86, Chelsea

1940

* Mrs. Eva L. Ford 

Lakeside, No. 27, Newport

1940

* Ellis J. Roberts 

Phyllis, No. 56, Rutland

1941

* Mrs. Geneva C. Webster 

Beulah, No. 15, Randolph

1941

* G. Raymond Stimets 

Temple, No. 75, Burlington

1942

* Mrs. Ethel S. Hill 

Johnson, No. 65, Johnson

1942

* Clarence A. Davis 

Wenona, No. 43, White River Junction

1943

* Mrs. Orris M. Joslyn 

Morning Star, No. 23, Waitsfield

1943

* Rev. John M. Maxwell 

Tucker, No. 38, North Bennington

1944

* Mrs. Carrie E. Furber 

Woodstock, No. 46, Woodstock

1944

* Ellis Parry 

Otter Creek, No. 74, Vergennes

1945

* Mrs. Edith B. Abernathy 

Bethlehem, No. 67, Bakersfield

1945

* Rev. Ola R. Houghton 

Waverly, No. 10, Wallingford

1946

* Mrs. Ella B. Seward 

Verd Mont, No. 87, East Wallingford

1946

* Cady L. Earle 

Welden, No. 79, St. Albans

1947

* Mrs. Ruth G. LaChance 

Mystic Star, No. 29, St. Johnsbury

1947

* Howard P. Hill 

Johnson, No. 65, Johnson

1948

* Mrs. Frances L. Maurice 

Columbia  

No. 76, Alburg

1948

* Howard G. Marsden

Adoniram, No. 22, Manchester Center

1949

* Mrs. Maud E. Shipman 

Bingham  

No. 30, Brattleboro

1949

* Clarence H. Adams 

Ascutney, No. 2, Windsor

1950

* Mrs. Arline B. Titus 

Lady Washington  

No. 86, Chelsea

1950

* Dr. N. Richard Butler 

Naomi, No. 18, Northfield

1951

* Mrs. Ruth R. Cahee 

Ramona, No. 4, Springfield

1951

* Peter E. LaChance 

Mystic Star, No. 29, St. Johnsbury

1952

* Mrs. Rachel C. Bartlett

North Star, No. 25, Island Pond

1952

* Oscar T. McWithey 

Evergreen, No. 63, Poultney

1953

* Mrs. Irene M. Hewitt

Rob Morris, No. 24, Montpelier

1953

* Guy D. Burnell 

Welden, No. 79, St. Albans

1954

* Miss Dorothy R. Smith 

Mansfield, No. 45, Jeffersonville

1954

* Martin K. Judd 

Wenona, No. 43, White River Junction

1955

* Mrs. Ethel B. Stacey 

Ascutney, No. 2, Windsor

1955

* Carroll R. Hazen 

Columbia, No. 76, Alburg

1956

* Mrs. Nancy R. Perry 

Iona, No. 31, Bradford

1956

* George C. Bishop 

Ramona, No. 4, Springfield

1957

* Mrs. Janice M. Osborne 

Gilman, No. 88, West Rutland

1957

* William H. Andrews  

Otter Creek, No. 74, Vergennes

1958

* Mrs. Nellie W. French 

Corinthian, No. 42, Wells River

1958

* Philip A. Angell 

Beulah, No. 15, Randolph

1959

* Mrs. Florence S. Agnew 

Bingham, No. 30, Brattleboro

1959

* Walter T. Drown 

Forest, No. 82, Sharon

1960

* Mrs. Della D. Clark 

Missisquoi, No. 51, Richford

1960

* Chauncey D. Osborne  

Gilman, No. 88, West Rutland

1961

* Mrs. Ruth L. Burnett 

Friendship, No. 62, Richmond

1961

* Carlos G. Otis M.D. 

Blazing Star, No. 69, Townshend

1962

* Mrs. Leona B. Comstock 

Orient, No. 13, Barton

1962

* Harry J. Lantman 

LaPlotte, No. 64, Hinesburg

1963

* Mrs. Margaret G. Marsden 

Adoniram, No. 22,  Manchester Center

1963

* Morris D. Perry 

Iona, No. 31, Bradford

1964

*Mrs. Marion I. Button 

Rising Sun, No. 12, South Royalton

1964

* George K. MacDonald 

Corinthian, No. 42, Wells River

1965

* Mrs. Frances S. Holcomb 

Riverside, No. 32, Hardwick

1965

* Robert Collins 

Mt. Anthony, No. 1, Bennington

1966

* Mrs. Fayan R. Bell 

Swanton, No. 11, Swanton

1966

* Robert N. Costine 

Temple, No. 75, Burlington

1967

* Miss Vivian H. Corliss 

Phyllis, No. 56, Rutland

1967

* Roland E. Currier 

North Star, No. 25, Island Pond

1968

* Mrs. Kathryn J. Heitman 

Alma Hendee, No. 72, Shoreham

1968

* Arah W. Hicken

Naomi, No. 18, Northfield

1969

* Mrs. Shirley M. Pemantel 

Bingham, No. 30, Brattleboro

1969

* Allan B. Burnett 

Friendship, No. 62, Richmond

1970

* Mrs. Rachel H. Jarvis 

Bethany, No. 71, Essex Junction

1970

* Clifton W. Newton 

Lakeside, No. 27, Newport

1971

* Mrs. Beverley S. Cooke 

Golden Rule, No. 3, Putney

1971

* Leon . Davidson 

Rob Morris, No. 24, Montpelier

1972

* Mrs. Alice A. Angell 

Beulah, No. 15, Randolph

1972

*Robert H. Hinkley 

Ramona, No. 4, Springfield

1973

* Mrs. Leona M. Flint 

Mizpah, No. 40, Chester

1973

*Cedric L. Smith 

Corinthian, No. 42, Wells River

1974

*Mrs. Velma M. Stillson 

Ascutney, No. 2, Windsor

1974

* Carl E. Harris 

Esther, No. 20, Lyndonville

1975

* Mrs. Donna M. Norton 

Mary C. Burdick, No. 6, Jericho

1975

*Clarence J. Button 

Rising Sun, No. 12, South Royalton

1976

* Mrs. Arlene B. Lobdell 

Ramona, No. 4, Springfield

1976

* Bruce H. Cram 

Temple, No. 75, Burlington

1977

* Mrs. Esther M. Handfield 

Evergreen, No. 63, Poultney

1977

*Eugene R. Cleveland 

Naomi, No. 18, Northfield

1978

*Mrs. Arline E. Tucker 

Ruth, No. 33, Barre

1978

* Norman E. Bailey 

Frontier, No. 93, Troy

1979

* Mrs. Barbara R. Young 

Colton, No. 66, Irasburg

1979

* Donald J. Borichevsky 

Evening Flower, No. 94, Pawlet

1980

*Mrs. Helen C. Boyce 

Ascutney, No. 2, Windsor

1980

* Herbert G. Russell 

Phyllis, No. 56, Rutland

1981

* Mrs. Marjorie C. Porter Sverduk  

Adoniram, No. 22, Manchester Center

1981

*Newell A. Briggs 

Bethany, No. 71, Essex Junction

1882

*Mrs. Garnet I. Ridgwell 

Willena Benton, No. 96, Guildhall, and Adah  , No. 39, Concord

1982

*Melvyn W. Fuller 

Rising Sun, No. 12, South Royalton

1983

Mrs. Betty Jean Chesley

Friendship  

No. 62, Richmond and LaPlotte  

No. 64, Hinesburg

1983

*Elwin R. Towle 

Corinthian, No. 42, Wells River

1984

*Mrs. Barbara P. Russell

Chittenden  

No. 59, Milton

1984

*Joseph J. Salters Sr. 

Island, No. 73, South Hero

1985

* Mrs. June P. Cahoon

Diamond  

No. 14, Danville

1985

*Russell F. Carpenter 

Union, No. 21, Middlebury, and Coral, No. 16, Morrisville

1986

* Mrs. Lillian S. Johnson Smith

Beulah, No.15, Randolph

1986

*David J. Williams

Wenona, No. 43, White River Junction

1987

*Mrs. Gladys M. Baker 

Katherine, No. 83, Danby

1987

*William L. Meyer 

Rob Morris, No. 24, Montpelier

1988

Mrs. Diane C. Gagne 

Martha Washington, No. 44, Enosburg Falls

1988

*Rutherford M. VanVeghten 

Adoniram, No. 22, Manchester Center, and Evergreen, No. 63, Poultney

1989

Mrs. Joanne T. Keyler 

Forest-Unity, No. 82, Sharon

1989

*Walter J. Kinkel 

LaPlotte, No. 64, Hinesburg

1990

Mrs. Joyce R. Ballantine 

Mt. Lebanon, No. 89, Jamaica

1990

*Arthur G. Bigelow 

Beulah, No. 15, Randolph

1991

Mrs. Susan D. Ocker 

Queen Esther, No 7, Waterbury

1991

*H. Ross Kinney

Iona, No. 31, Bradford

1992

* Mrs. Priscilla G. Carpenter 

Union, No. 21, Middlebury, and Coral, No. 16, Morrisville

1992

*James W. Brown 

Island, No. 73, South Hero

1993

Mrs. Lucille P. Wolf 

Iona  

No. 31, Bradford

1993

Richard A. Praetsch 

Forest-Unity, No. 82, Sharon

1994

Mrs. Elizabeth H. Bordeaux 

Mary C. Burdick, No. 6, Jericho and Queen Esther, No. 7, Waterbury

1994

Dennis P. Sverduk 

Adoniram, No. 22, Manchester Center

1995

*Mrs. Dorothy T. Brophy 

Adoniram, No. 22, Manchester Center

1995

Kenneth D. Salls Sr

Coral, No. 16, Morrisville

1996

Mrs. Deborah F. Litchfield 

Mt. Lebanon, No. 89, Jamaica

1996

*Robert F. Harrington 

LaPlotte, No. 64, Hinesburg 

1997

Mrs. Jerri K. Riegler 

Chittenden, No. 59, Milton

1997

*Calvin K. Keyler

Forest-Unity, No. 82, Sharon

1998

*Miss Patricia I. Ainsworth 

Diamond, No. 14, Danville

1998

*John F. Fellows 

Evening Flower, No. 94, Pawlet, and Evergreen, No. 63, Poultney

1999

Mrs. Edith M. Tracy-Whitaker 

Mayflower, No. 19, Wilmington, and Bingham, No. 30, Brattleboro

1999

J. William Cotrofeld 

Red Mountain, No. 41, Arlington, & Star of Liberty, No.379, Mechanicville, NY

2000

Mrs. Susan L. Collins   

Fairfax Unity, No. 17, Fairfax

2000

*Philip W. Morton 

Chittenden, No. 59, Milton, and Mary C. Burdick, No. 6, Jericho

2001

*Mrs. Deanna M. Maloney   

Naomi, No. 18, Northfield 

2001

Robert A. Lemnah 

Martha Washington, No. 44, Enosburg Falls, and Temple, No. 75, Williston

2002

Mrs. Barbara E. Wheaton 

Columbia, No. 76, Alburg

2002

George W. Whitney Jr. 

Union, No. 21, Middlebury, and Marble, No. 80, Brandon

2003

Mrs. Glenna M. Densman 

Libanus, No. 47, Bristol

2003

*Ronald F. Boudreau 

Chittenden, No. 59, Milton

2004

Mrs. Mary Jane Eaton 

Fair Haven, No. 70, Fair Haven

2004

Richard E. Black 

Evening Star, No. 28, West Burke, and Adoniram, No. 22, Manchester Ctr

2005

Mrs. Erron J. Carey 

Mizpah, No. 40, Chester

2005

*Frederick C. Harrington 

Red Mountain, No. 41, Arlington

2006

Mrs. Rosemarie Blair 

Mayflower, No 19, Wilmington, Mizpah, No. 40, Chester

2006

Gary F. Sage 

Mayflower, No 19, Wilmington

2007

Mrs. Karen K. Price 

Forest-Unity, No 82, Sharon

2007

Roland F. Godin, 

Sickle, No. 34, Stowe

2008

Mrs. Joan O. Black 

Evening Star, No 28, West Burke, Adoniram Chaper, No. 22, Manchester

2008

*Donald I. Chamberlin

Island, No. 73, South Hero

2009

*Mrs. Sheila C. Eddy 

Mt. Lebanon No. 89, Jamaica

2009

James R. Bennett 

Naomi, No. 18, Northfield

2010

Kathleen G. Sjolander

Diamond No. 14, Danville

2010

Alec D. Porter

Mizpah, No 40, Chester

2011

Patty Rousseau

Island, No. 73, South Hero

2011

Richard K. Backus

Queen Esther, No 7, Waterbury

2012

Roberta J. Button

Lady Washington No. 86 & Bingham No. 30

2012

Rodney S. Churchill

LaPlotte  

 

No. 64, Hinesburg

2013

Doris E. Graves

Beulah, No.15, Randolph

2013

*Donald C. Brown

Charity, No. 57, Williamstown

2014

Barbara S. Coleman

Mount Lebanon, No. 89

2014

Richard K. Button

Lady Washington  

No. 86 & Bingham  

No. 30

2015

Patricia A. Bowman

Marble, No. 80 & Gilman, No. 88

2015

*F. John Lake

Island, No. 73

2016

Sherrill L. Gould

Ascutney, No. 2 and Alpha, No. 53

2016

James R. Chancey

Red Mountain, No. 41

2017

Georganna W. Dow

Adah, No. 39

2017

David M. Katz

Adoniram, No. 22

2018

Diane O. Tracy

Libanus, No. 47

Marble, No. 80

2018

Jody N. Small

Mizpah, No. 40

*Deceased